הריקוד שמסמל יותר מכל את הקרנבל. למעשה שורשיו נעוצים באפריקה משם הגיעו העבדים לברזיל אשר כמו בשאר חלקי היבשת הביאו איתם את קצבי ה"אפרו" אשר התערבבו עם המקצבים וריקודי הפולחן של האינדיאנים תושבי המקום השפה הפורטוגזית של ה"כובשים" התחברה למקצבים אלה וכך נולדה הסמבה.


הסמבה התהוותה בעיקר באהיה (Bahia) (1880) והושפעה בעיקר מהמקצב שהיה ידוע בשם מסמבה (mesemba), שמשמעותו באפריקנית להתפלל, עם מקצב המקסיס (mexix) הנקרא גם "הטנגו הברזילאי".


הסמבה מאופיינת בעיקר בחיוניותה והאופי התוסס שלה והקופצני.
כמו ברוב המקצבים הדרום אמריקאים, הסמבה עברה את תהליך הייסורים של ההכרה ועד 1920 הייתה אסורה בברזיל עקב האופי האירוטי והתנועות הפרובוקטיביות.
בערך באותה תקופה הסמבה פרצה גבולות וחדרה לארה"ב ואירופה בסערה.
ב - 1930 הפכה הסמבה לריקוד הרישמי של הקרנבל בברזיל.
הסמבה קריוקה (carioca) הגירסה הסלונית נוצרה בהוליווד ב - 1933 ונהפכה פופולארית ביותר בארה"ב בעיקר בהשפעת הסרט עם פרד אסטייר וג'ינג'ר רוג'רס (Flaying Down to Rio).


בימינו ישנן מס' גירסאות של סמבה בברזיל:
הסמבה אומביגדה - המקורית.
סמבה נו פה - הסמבה העיקרית המככבת בקרנבל.
סמבה דיה גפניה - סגנון של מקסיס - טנגו ברזילאי.
סמבה פגואדה - בזוג.
סמבה רוק - סמבה מודרנית המושפעת מהמוזיקה המערבית.
סמבה קריוקה - הסמבה הסלונית ("הואלס הדרום אמריקאי"...),הסמבה המועדפת לריקוד בזוגות ע"י המערביים.מקצב הסמבה הינו של 2/4. בגרסתו הברזילאית מגיע למהירות של Bpm100, ובגרסתו הסלונית מגיע למהירות של Bpm60. הדגש הינו על הפעימה השנייה בתיבה.
גירסה מעודנת ואיטית יותר לסמבה היא הבוסה נובה ("המקצב החדש"), מוכרת גם בתחום הג'אז ויכולה לשמש לתרגול לרקדנים מתחילים.
התנועתיות המאפיינת את הסמבה הברזילאית היא בעיקר בתנועות של הירכיים והאגן (וכמובן בלבוש מתאים...).


התנועות של הסמבה הסלונית פחות פרובוקטיביות ומשלבות גם תנועות ברכיים (Bounce Action) בתחילה לרקדן המתחיל נראה שהריקוד המהיר הזה הוא בלתי אפשרי, ורק לאחר תרגול נוכחים לדעת שזה שווה את המאמץ ההתחלתי.
ריקוד הסמבה נכלל בקטגוריית הריקודים הלטיניים התחרותיים.


בימינו קיימת מוסיקת סמבה המבוצעת ע"י זמרי פופ לטיניים מוכרים כגון: ג'ניפר לופז, ריקי מרטין, אנריקה אגלסיאס, גלוריה אסטפן וכמובן להקות ברזילאיות רבות.
ברחבת הריקודים לעיתים "מתבלבלים" בזיהוי ורוקדים סמבה כמו סלסה...?
הסמבה מוסיפה תמיד אויר ומצב רוח לכל אירוע וזאת בשילוב עיצוב הגוף ושיפור הכושר הגופני.


אז קדימה לקרנבל...

__________________________________________________________________________________________________________________________________________


 


 

ריקוד הסמבה