הואלס הוינאי
 
אולם הנשפים בווינה, מוסיקה חלומית מנוגנת בעוצמה ובלהט ע"י תזמורת יוקרתית מתחת לנברשת הקריסטל, הרחבה הענקית מלאה ברקדנים האוחזים בנערותיהם, נעלי הריקוד מבריקות, פארקים ושמלות ערב נוצצות מושכות את העין בתנועות גלישה חלקות...
 
המילה ואלס (Waltz) מגיעה מהמילה בגרמנית העתיקה Walzen  שמשמעותה להסתובב, להתגלגל ולהחליק, דבר שלא קשה לנו לחבר עם הריקוד המאופיין בתנועות סיבוביות המחליקות ברחבה.
הואלס הווינאי הינו ריקוד הנשף הקלאסי במלוא מובן המילה והינו גם הוותיק ביותר במשפחת הריקודים הסלוניים.
 
מוסיקת הואלס מנוגנת בתיבה של ¾ ובקצב של 60 תיבות בדקה (תיבה אחת בכל שנייה!) הפעימה הראשונה בתיבה מודגשת בחוזקה. המבנה הבסיסי של הריקוד הינו
צעד-צעד-סגירה כאשר ישנם סה"כ 6 צעדים בסיבוב אחד (2 תיבות מוסיקליות) יש הטוענים שהסיבובים המהירים במקור הינם כתוצאה מסוג רחבות הפרקט החלקות במיוחד באולמות הריקודים בווינה.
הואלס הווינאי נולד בפרברי וינה (נשמע מוכר...?) באזור ההרים האלפים של אוסטריה.
עוד בתחילת המאה ה- 17 הואלס נוגן באולמות הנשפים של חצר המלוכה האוסטרית.
ה- Weller   או "הריקודים הסיבוביים" נרקדו ע"י הכפריים באוסטריה ובוואריה אפילו לפני תקופה זו ובהרבה מנעימות הולאס המוכרות ישנן עקבות של נעימות היודל הכפריות.
 
באמצע המאה ה- 18 הייתה הגרסה גרמנית של ריקוד הואלס פופולרית במיוחד בצרפת, גרסה זו נרקדה אז כוואריציה של ריקוד בשם Contredanse . כאשר בני הזוג היו אוחזים זה במותן של זו. יותר מאוחר הפכה האחיזה לאחיזה סגורה סטנדרטית והואלס הפך לריקוד "עצמאי". לקראת סוף המאה ה- 18 הואלס התקבל ע"י החברה הגבוהה בפאריז וקצב "שלושת הרבעים" תפס את מקומו לעד.
אוסטריים – פריונץ לנר ויואהן שטראוס, מלחינים אלו היו מהפופולארים ביותר במאה ה- 19 והם למעשה פיתחו את הסטנדרטים המקובלים למוסיקת הואלס עד היום.
גם בתקופה זו וינה הינה בירת הואלסים, ובעיקר בין החודשים ינואר למרץ, נערכים מס' נשפים ידועים על טהרת הואלס באולמות היפים ביותר.
 
יש לנו שנה להתכונן לנשף, מי המזמין...?

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

 

הוואלס הוינאי